top of page

Кратка информация за възможностите за психоанализа и психотерапия

 

 

Защо и кога да потърся помощ?

Въпреки че доскоро в България темата за консултиране със специалист в областта на психичното здраве бе табу, днес ясно си даваме сметка, че в даден момент всеки човек може да изпитва проблеми от психологическо естество и поради тази причина да желае да промени и обогати живота си.

   Хората често си задават въпроса кога е подходящо да потърсят консултация с такъв професионалист. Всички обичайни причини да се замислим за подобна възможност са основателни. Не е задължително проблемите да бъдат тежки и катастрофални, за да оправдаят първото обаждане. Много хора се справят сравнително добре в работата или в семейството си, но се чувстват вътрешно напрегнати, затруднени или недоволни. Да бъдеш притеснен от дълготрайни вътрешни конфликти или просто да бъдеш любопитен как работи умът ти, са съвсем адекватни причини да се консултираш с психотерапевт.

   Най-често срещаните мотиви са следните:

  • Когато имаме лични проблеми: не се чувстваме „добре в кожата си”, чувстваме се несигурни, страхуваме се от различни неща, тревожни сме, потиснати или напрегнати; усещаме, че нещо не върви както трябва, нещо ни пречи да се чувстваме добре.

  • Когато преживяваме трудни моменти: продължително боледуване, траур, раздяла, провал и т.н.

  • Когато изпитваме трудности в отношенията с другите: в интимните отношения, със семейството, приятелите, колегите, когато се чувстваме сами или изолирани.

  • Когато страдаме от телесни симптоми без ясна медицинска причина, и др.

 

Ще ми помогне ли психотерапията?

Многобройни изследвания показват категорично, че психотерапията е добро средство, което може да помогне на човек да се развива и да преодолява затрудненията си. Важно е да бъдем наясно, че не съществува чудодейна рецепта или готово решение, приложимо веднага и без усилия. Успехът на психотерапията зависи от качеството на съвместната работа между пациент и терапевт. Тя обикновено не е краткосрочно лечение, тъй като цели не просто моментно облекчение, а по-цялостна промяна в качеството на живот, която често се разгръща и осмисля допълнително в годините, следващи приключването й.

   Тъй като психотерапията е индивидуализирана форма на лечение, хората, които биха искали да разберат дали могат да се възползват от нея, трябва да потърсят първоначална консултация със специалист. Какъвто и да е проблемът, причините може да бъдат разбрани единствено в контекста на жизнената ситуация на конкретния пациент.

С кого мога да се консултирам?

Психотерапевтът обикновено е психолог или психиатър, предлагащ терапевтични услуги. Извън академичното си образование, той е длъжен да премине през няколкогодишно обучение в една или повече форми на психотерапия, които е избрал (групова, семейна, индивидуална и т.н.). За да се гарантира сигурността на пациента, психотерапевтът участва или е кандидат-член на различни професионални сдружения със строги изисквания.

 

Първоначални консултации

Първоначалните консултации целят да се изгради цялостна оценка на трудностите на пациента и да се предложат възможности за психотерапевтична помощ.  Те са насочени към подкрепа и стимулиране на интереса на пациента към вътрешния му свят. Обикновено тези първоначални консултации са между две и четири на брой, след което терапевтът споделя своето разбиране за трудностите на пациента и предлага насоки за терапевтична работа. Пациентът може да се възползва от консултация и без да се обвързва с дългосрочен терапевтичен процес.

 

Психоанализа

Психоанализата е форма на интензивна психотерапия, основана на убеждението, че фактори извън нашето съзнание оказват дълбоко влияние върху поведението ни. Тези фактори (вярвания за нас и другите хора, несъзнавани желания и фантазии) често са свързани с трудностите, които насочват пациентите да потърсят лечение. Именно, защото тези фактори са несъзнавани, съветите на приятели или семейство, четенето на книги за самопомощ или дори най-решителните опити за промяна невинаги успяват да донесат достатъчно облекчение.

   Психоанализата е предназначена за хора, чиито живот е като цяло стабилен; хора, които са постигнали известен успех в работата и отношенията си, но за които по-пълноценна удовлетвореност от живота или облекчение на болезнени симптоми (депресия, тревожност, сексуални затруднения или физически оплаквания без медицинска причина) са се оказали непостижими.

   Пациентите в психоанализа обикновено посещават аналитика четири сесии седмично и са окуражени да лежат на аналитичната кушетка. Честотата на сесиите и употребата на кушетката са предназначени да помогнат на пациента да изследва в дълбочина своя вътрешен психичен живот, без цензура и без значение на това, което е социално уместно. Сънищата, фантазиите, спомените и преживявания в отношенията и работата, както и реакциите към аналитика са чести теми по време на аналитичното лечение. Чрез изследване на тези теми и повтарящите се модели на поведение, мислене и чувстване в живота на пациента, аналитикът успява да създаде и сподели предположения за подлежащите, несъзнавани мотивации и тяхната връзка с актуалните затруднения. В хода на анализата, чрез проиграването отново и отново на подобни модели и тяхното обсъждане в сесиите, се задълбочава съвместното разбиране за трудностите на пациента.

   Анализата може да се разглежда като близко партньорство, в хода на което пациентът осъзнава корените на своите трудности не просто интелектуално, но и емоционално. От самото начало пациентът и аналитикът работят заедно, за да създадат сигурна и доверителна връзка, която позволява на пациента да преживее аспекти от вътрешния си живот, които са били скрити до този момент, защото са болезнени, смущаващи или предизвикващи вина. По този начин пациентите започват да чувстват, че развиват по-голяма осъзнатост и контрол над живота си, водещи до разширен набор от избори в работата и отношенията, а в крайна сметка - и до по-стабилно, положително преживяване за себе си.

   Решението за психоанализа не се взима лесно, тъй като изисква значим ангажимент във времето. Съществуват разнообразни възможности за справяне с емоционалните проблеми. Някои от тях, като например лекарствата, имат относително бърз ефект по отношение на тъгата, гнева, тревожността, разстроената концентрация и съня, но не засягат причините, които лежат зад нашите мисли и чувства. Има значителна група хора, които също така са опитвали лечение с медикаменти, но без резултат.

   Психоанализата е подход за разбиране на вътрешния живот, който не е бърз и особено лесен. Въпреки това много хора смятат, че именно тя им е предоставила помощ и облекчение, което никъде другаде не са успели да открият.

​Психоаналитична психотерапия

Психоаналитичната терапия е основана на същите принципи като психоанализа, но се различава в поне две основни точки от нея: пациентите посещават сесии не толкова често (веднъж или два пъти седмично), и седят лице в лице с аналитика.

   Изборът между психотерапия или психоанализа зависи от първоначалните консултации за оценка, в които се взимат предвид природата и тежестта на затрудненията на пациента, актуалната житейска ситуация, външни житейски фактори и др. Това е решение, което се взима съвместно с пациента.

 

Колко струват психоанализата и психоаналитичната терапия?

Цената на сесиите се договаря между аналитика и пациента. Тази цена би трябвало да бъде приемлива за пациента, така че да не ограничава значимо останалата част от живота, но същевременно с това е ясно, че тя не може да бъде твърде ниска при една дългосрочна терапевтична работа. В България все още не са създадени механизми за заплащане на психоанализата от здравната каса.

bottom of page